Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Stíny Stíny 11. června
Stíny 11. června PDF Tisk Email
Neděle, 11 Červen 2023 00:00

Nakupovat a prodávat zboží na internetu je třeba s větší obezřetností

Nakupování a prodej nejrůznějšího zboží prostřednictvím internetu se stále těší velké oblibě. Ve virtuálním světě je ale třeba chovat se tak, aby se nakupující nebo prodávající nestal snadnou obětí podvodníka a o své peníze nepřišel.

Pozor je třeba dát si při nakupování na internetových stránkách a sociálních sítích, kde mohou být mezi prodávajícími podvodníci, kteří nabízenou věc ve skutečnosti nevlastní a chtějí se pouze obohatit. Zájemce pak v takových případech zašle na účet prodávajícího peníze, zboží ale poté neobdrží a prodávající s ním přestane komunikovat.

Své o tom ví muž, který si na internetových stránkách s bazarovým zbožím vybral inzerát nabízející prodej zlaté pamětní mince. Zaplatil padesát tisíc korun, mince se ale nedočkal. Dobře nedopadl nákup bazarového zboží ani pro jiného muže, který si chtěl koupit motorovou pilu.

Tu nezískal a přišel o více než čtyři tisíce korun. Necelých dvacet tisíc korun zaplatil další muž za jízdní kolo z Itálie, které mu ale po zaplacení doručeno nebylo.

 

Předmětem podvodu může být prakticky jakákoli věc a nemusí se jednat ani o něco drahého. Obětí podvodníka se stala i žena, která si chtěla koupit dečku na koně za necelých 800 korun.

O peníze může přijít nejen kupující, ale také prodávající. V případě, že není dostatečně obezřetný, může ho navíc zkušenost stát veškeré úspory.

Ženě, která chtěla prodat florbalové hole za 500 korun, se ozval zájemce a zaslal jí odkaz. Žena na něj klikla a následně podvodník získal přihlašovací údaje do jejího internetového bankovnictví, poté odčerpal z jejího účtu v několika převodech přes 300 tisíc korun.

Jiná žena nabízející k prodeji boty za necelý jeden tisíc korun, přišla během chvíle o více než deset tisíc korun.

Pozor je třeba si dát také při nákupech na e-shopech. Mezi seriózními obchody se totiž mohou objevit i podvodné, nabízející neexistující zboží. Může se jednat o domácí spotřebiče, nářadí nebo třeba věci z oblasti motorismu. Zboží je nabízeno za výhodné ceny, platba je ale možná v podstatě pouze předem. Po zaplacení se pak kupující zboží nedočká. Někdy se podvedený nakupující může setkat i s tím, že je mu doručeno zboží zcela odlišné od toho, které si objednal a zaplatil.

Pneumatiky za výhodnou cenu si na eshopu vybrala žena, která na základě zaslané faktury zaplatila přes čtyři tisíce korun. Zboží ale nezískala a o své peníze přišla.

Nepříjemné překvapení čekalo také na muže, který si objednal dalekohled. Zásilku sice po zaplacení obdržel, dalekohled byl ale jiný, než si objednal.

Jak se podvodníkům ve virtuálním prostředí bránit?

· Při nakupování a prodeji zboží na internetu buďte obezřetní

· Na platbu předem přistupujte u ověřených prodejců, nejlépe prověřených zkušeností

· Podívejte se před nákupem na recenze a komentáře

· Vždy je třeba si informace ověřovat, dobře si vše rozmyslet a nejednat ukvapeně

· Nenechat se až příliš ovlivnit podezřele nízkou cenou

· Neklikejte na odkazy zaslané lidmi, které osobně neznáte

· Nikomu nesdělujte přihlašovací údaje ke svému internetovému bankovnictví

· Nikdy neposkytujte údaje k platební kartě, které by bylo možné zneužít

Jana Kroutilová

 

Aktualizováno Čtvrtek, 15 Červen 2023 07:50