Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Stíny Vystavené faktury za provedené práce neplatili
Vystavené faktury za provedené práce neplatili PDF Tisk Email
Sobota, 29 Říjen 2022 09:41

Pro rozsáhlou hospodářskou trestnou činnost stíhají kriminalisté dvě osoby a firmu
Kriminalisté z odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se zabývají případem rozsáhlé hospodářské trestné činnosti, kterou mají na svědomí dva jednatelé společnosti s ručením omezeným. Trestná činnost se týká podnikání v oblasti těžby, zpracování dřevní hmoty a obchodování se dřevem, včetně souvisejících služeb.
V uplynulých dnech kriminalisté zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby, a to celkem pro čtyři trestné činy. Dva jednatele firmy – třiatřicetiletého a čtyřiatřicetiletého muže – vyšetřovatel obvinil ze zvlášť závažného zločinu podvodu, zločinu úvěrového podvodu, přečinu neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby a z přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Pro stejné trestné činy zahájili kriminalisté trestní stíhání právnické osoby, společnosti s ručením omezeným, která sídlí v Brně a v níž oba muži působí jako jediní jednatelé. V případě prokázání viny hrozí mužům trest odnětí svobody v trvání deseti let. V rámci rozsáhlého prověřování se kriminalistům podařilo prokázat, že oba muži jako statutární zástupci společnosti s ručením omezeným v době nejméně od března roku 2019 do prosince roku 2020 v úmyslu získat pro sebe a pro firmu neoprávněný majetkový prospěch objednávali různými způsoby od různých subjektů v České republice i v zahraničí služby spočívající v těžbě a zpracování vytěženého dřeva, dopravu a manipulaci s vytěženou dřevní hmotou a další související služby. Za tyto provedené služby pak obdrželi od zhotovitelů faktury, které ale nikdy v plném rozsahu neuhradili. Muži tuto podnikatelskou činnost vykonávali i přesto, že věděli, že jejich společnost byla předlužena a v té době již čelila několika exekučním řízením a nebyla schopna své závazky plnit. Svým jednáním způsobili škodu ve výši nejméně 25 milionů korun.
Jeden z jednatelů i samotná právnická osoba jsou obviněni také ze zločinu úvěrového podvodu, neboť při sjednávání úvěru na pořízení speciálního lesnického stroje – harvestoru – uvedli do žádosti o úvěr nepravdivé údaje a poté, co jim byl poskytnut, neplatili stanovené měsíční splátky, čímž leasingové společnosti způsobili škodu přesahující částku 8 600 000 korun.
Oba muži čelí obvinění také proto, že neodváděli daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti ani pojistné na zdravotní pojištění. Vyšetřovatel jim klade také za vinu, že nesprávným a zkreslujícím způsobem vedli účetnictví, kdy nevedli zákonným způsobem zápisy a jiné doklady k přehledu o stavu hospodaření a majetku nebo k jejich kontrole.
Dana Čírtková