Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Komentáře Jak budou vypadat radnice měst?
Jak budou vypadat radnice měst? PDF Tisk Email
Pondělí, 08 Listopad 2010 07:47

Tento týden bude ve znamení ustavujících schůzí zastupitelstev měst na Třebíčsku.

V úterý se poprvé sejde zastupitelstvo Jemnice. Koalice ODS, ČSSD a Mladí za rozvoj Jemnice zřejmě zvolí starostou Miloslava Nevěčného (ODS) a jeho zástupce bude kandidát Mladých.  

Ve středu po poledni pokračuje Náměšť nad Oslavou, kde si prý na koalici nehrají. Strany navrhnou své kandidáty do rady a zastupitelé některé z nich zvolí. Jenomže bez předběžných dohod by to asi nefungovalo. Starostou pravděpodobně zůstane Vladimír Měrka. Dá se tedy očekávat, že i židli tajemníka si udrží lidovec Pavel Janata z Třebíče.

Čtvrtek bude na jednání zastupitelstev nejbohatší.

 

V Jaroměřicích zvítězila levice, která na třetí pokus na hlavu porazila pravou část politického spektra. Starostou bude s největší pravděpodobností Jaroslav Soukup (ČSSD). Koalici se socialisty utvoří ještě KSČM a dvě sdružení - Za Jaroměřice a Výzva. Zemětřesení se nevyhne ani úřadu města. Hovoří se o odvolání tajemníka Milana Chloupka (Věci Veřejné). Nová koalice mu nemůže zapomenout skandál, kdy půlmiliónovou zakázku na mobiliář města obdržela firma, kde má Chloupek 50%. „Stalo se tak bez vědomí vedení města i zastupitelstva,“ posteskl si budoucí starosta Soukup. „Nejvíce nás však mrzí, že nám potom do očí lhal,“ doplnil důvody.

Velké změny se nečekají v Hrotovicích. Zastupitelé si pro své ustavující zasedání zvolili symbolicky obřadní síň.

V Třebíči chtějí koaliční dohodu podepsat v úterý večer. Nová koalice se dohodla na starostovi z vítězné HZNR! a na prvním místostarostovi Pavlu Pacalovi (Pro Třebíč). Dalším uvolněným starostou bude Milan Zeibert (Břehy). Nejasno je nad zbývajícími dvěma místostarosty Marií Černou (Třebíč náš domov) a Pavlem Svobodou (TOP 09), kteří by chtěli vykonávat funkce na půl úvazku. Jenomže to není z hlediska zákona možné. Nyní se usilovně hledá řešení. Tajemníka Milana Hamerníka prý budou ještě půl roku tolerovat.

Vítězem voleb v Moravských Budějovicích se stalo Bařinkovo Sdružení občanů Moravských Budějovic. Vlastimil Bařinka pozval opět do koalice všechna uskupení, která se dostala do zastupitelstva. Vyšachuje tak občanské demokraty, jako minulé? Těžko říci. Na spolupráci již kývli komunisté i ČSSD. ODS udělala předběžnou dohodu o společném postupu s lidovci a SNK. Bařinka je ochoten se v rámci dohod vzdát starostenského křesla.

Koncem týdne tedy budeme vědět s konečnou platností, jaké složení budou radnice mít. Jednání zastupitelstev jsou veřejná, účast občanů je žádoucí.

František Ryneš  

Aktualizováno Pátek, 19 Listopad 2010 07:49