Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Komentáře PRO Třebíč
PRO Třebíč PDF Tisk Email
Pondělí, 08 Březen 2010 06:19

Tak jsem se z titulku regionální mutace renomovaného deníku dočetl, že se třebíčská ODS rozpadá. Autorka tak usoudila na základě skutečnosti, že řady ptákostrany opustili zastupitelé Pavel Pacal a Jaromíra Hanáčková. Jenomže titulek byl, jak už to u titulků bývá, velmi nepřesný. Třebíčská ODS se rozpadá již od roku 1994. „Mastnovské“ křídlo tehdy převzalo absolutní moc. Vyloučilo ze strany 14 vysokoškolsky vzdělaných členů v čele s úspěšným starostou Pavlem Heřmanem. Díky přijaté praxi negativního hlasování a přijímání rodinných příslušníků „jestřábů“ zabetonovali jakýkoliv pokus o demokratizaci. Proto odešla ze strany velká část slušných členů, kterým se takové praktiky nelíbily.

 

Poslední fáze rozpadu třebíčské ODS nastala po komunálních volbách před třemi lety. Ze zadních nevolitelných pozic se díky preferenčním hlasům voličů do zastupitelstva propracovali právě velmi schopní a důvěryhodní Pavel Pacal a Jaromíra Hanáčková. Nebylo divu. Před nimi na kandidátní listině dominovali málo schopní a provaření spolustraníci. Když však „mastnovci“ uzavřeli se socialisty a lidovci koalici, která mohla existovat jen pod kuratelou komunistů, přešli do opozice. Založili nové místní sdružení ve Výčapech, protože vznik druhé organizace ODS v Třebíči prokomunistická většina občanských (ne)demokratů zablokovala.

Výraz „ODS Výčapy“ se v rámci strany stalo takřka sprostým slovem. Členové tohoto místního sdružení byli pasováni do role černých ovcí a díky nepsané dohodě řady místních organizaci na Třebíčsku postaveni mimo hru. Menšinový názor se na třebíčské oblasti nemůže uplatnit díky výše zmíněným praktikám, které jsou daleko za hranicemi slušnosti. Rozhodnutí Pacala a Hanáčkové odejít z ODS a založit volební stranu PRO Třebíč je z lidského hlediska pochopitelné a do určité míry i logické. Nárůst korupčního prostředí nemohli ovlivnit a podílet se něm nechtějí.

Jinak je to ale z hlediska voliče. Kdo chtěl volit slušnou ODS, přišel o alternativu. Musí tedy volit někoho jiného. A právě v tom je ten háček. Volební strana je jen volné sdružení, které nezavazuje, a z principu ani nemůže, své zastupitele k jednotnému postupu. Volič si není jistý, koho vlastně zvolil. I když i zde existuje výjimka, potvrzující pravidlo. Volební strana Heřman zpátky na radnici! to dokázala. Dnes je jedinou opravdovou opozicí v zastupitelstvu Třebíče a zejména díky Jaromíru Barákovi a Pavlu Heřmanovi prosadila celou řadu dobrých věcí a celé řadě kulišáren zabránila. Pacal s Hanáčkovou mají oproti nim nevýhodu. V ODS vydrželi příliš dlouho a zbavit se cejchu spoluaktérů bude trvat dlouho. Oba však jsou schopní a pracovití. Podzimní komunální volby ukáží, zda sdružení PRO Třebíč je vhodnou alternativou pro tradiční voliče ODS. V rámci demokracie by to bylo nanejvýš žádoucí.

František Ryneš      

Aktualizováno Středa, 31 Březen 2010 11:21