Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Aktuality Komentáře Pijí úředníci i doma fair trade?
Pijí úředníci i doma fair trade? PDF Tisk Email
Úterý, 13 Květen 2014 07:16

V sobotu byl pořádán Městem Třebíč další happening Férová snídaně, který podporuje férový obchod. Jedná se většinou o potraviny ze zemí latinské Ameriky, ale i z Afriky a dalších částí světa. Po žádosti našich představených se stalo Město Třebíč sedmým fairtradovým městem v ČR. Vedle Litoměřic, Volyně, Vsetína a dalších. Ve světě je to např. Barcelona, Londýn, Poznaň, Tampere atd. Zajímavostí je, že kávová evropská velmoc Itálie se do tohoto programu nezapojuje, stejně jako Portugalsko. Zde byste na mapě fairtradetowns hledali fairtrade města marně. Stejně jako na Slovensku, Slovinsku, či dalších východoevropských zemích. Důvod je jasný. Fair trade zase tak férový není. Minimálně pro zákazníky. O celém problému Fair Trade jsme už na našich stránkách informovali http://www.ihonem.cz/aktuality/komentare/3933-vi-marie-erna-co-je-fair-trade.html .

Stručně řečeno – obchod není charita. Nyní dostal tento „chytrý obchod“ další dimenzi. Jak stojí v prohlášení k propagaci fair trade: Fairtradová káva, čaj a třtinový cukr z Malawi jsou nabízeny návštěvám na odboru kanceláře starosty a místostarostů, ale i na akcích v rámci Projektu Zdravé město a na setkáních členů Komise Zdravého města a místní Agendy 21.

Co je na tom špatně? Jedná se o hospodaření s penězi nás, daňových poplatníků. Zajímavý je názor chrudimského zastupitele Petra Lichtenbergera na stejný problém v Chrudimi. „Ale co je v mém názoru na FT (z pohledu občana a zastupitele města Chrudim) nejdůležitější a jaksi opomíjené, je ta skutečnost, že město, jako takové, vůbec nemá přesvědčovat ani prodejce a ani jejich zákazníky, aby nabízeli, či kupovali výrobky některých podnikatelů. A už vůbec město nemá za peníze daňových poplatníků pořádat jakékoliv akce na podporu FT obchodu či kupovat předraženou nebo méně kvalitní kávu úředníkům městského úřadu a to jenom kvůli tomu, že tím vyjadřují svůj vstřícný postoj k FT obchodu. Toto vůbec není úlohou města, město má plnit jinou roli.“

Kupovat kávu minimálně o 80 až 150% dráž než je běžné, podobně i u jiných produktů, to je opravdu mrhání penězi. A že se té kávy na radnici vypije, to mi věřte. Ale my v Třebíči jsme si už zvykli, že se protěžují jen někteří prodejci, výrobci, stavitelé. Nejlépe ti, kteří jsou propojeni s radnicí či zastupiteli. Jen by mne zajímalo, kolik úředníků doma pije fair tradeovou kávu, sladí fair tradeovým cukrem a k tomu přikusuje fair tradeovou čokoládu. Jak znám úředníky, asi málo kdo. Možná jen ti nejvyšší, kteří mají přístup ke společným zásobám na radnici. Neinformovaný občan to zaplatí a my budeme ve světě vypadat hezky. Je něco shnilého ve státě … třebíčském!“

Jan Zeman