Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Z kultury Unikátní mužský soprán v Náměšti
Unikátní mužský soprán v Náměšti PDF Tisk Email
Středa, 17 Září 2014 11:36

Letošním vrcholem hudební sezony na zámku v Náměšti nad Oslavou bude 24. Zámecký koncert. V sobotu 20. září 2014 na něm vystoupí americký sopranista Robert Crowe spolu s německým varhaníkem Michaelem Eberthem. Na programu zazní skladby autorů 17. a 18. století.

Zámecký koncert přinese posluchačům ojedinělý zážitek. Virtuózní díla barokní hudby uslyší v podání Roberta Crowe, vítěze Národní soutěže newyorské Metropolitní opery v oboru mužský soprán. Díky rozsahu hlasu tří oktáv se řadí mezi nemnoho představitelů sopranistů v oblasti kontratenorů. Tohoto pěvce doprovodí na varhany Michael Eberth, profesor varhanní hry na Mozarteu Salzburg. V jejich podání zazní skladby Barbary Strozi, Johanna Spetha, Carla Philippa Emanuela Bacha, Georga Friedricha Händela či Josepha Haydna, ale i českého Bohuslava Matěje Černohorského.

Koncert se uskuteční v zámecké knihovně od 17 hodin. Jednotné vstupné činí 300 Kč.

Marek Buš

Robert Crow, soprán (USA/Německo)

Robert Crowe po získání titulu master of music na Boston School University zakončil své hudební vzdělání na Manhattan School of Music. V roce 1995 byl teprve druhým kontratenoristou, který zvítězil v národním soutěži Metropolitní opery – na základě toho získal profesionální debut jako "Cherubino" v Des Moines Metro Opera v létě tohoto roku. Robert Crowe zpíval na mnoha operních pódiích v USA a v Evropě: "Goffredo" (Händel – Rinaldo) v Bayerische Staatsoper, "Acomate" (Hasse – Solimano) na Staatsoper Unter den Linden v Berlíně či hlavní roli ve Scarlattiho Massimo Puppieno s Theatro Massimo v Palermu. Během své kariéry se představil v hlavních rolích na Händelově festivalu v Halle, Göttingenu a Karlsruhe, Nationaltheater Mannheim, Darmstadt Staatstheater, Festivalu staré hudby v Utrechtu, Mozart Festival ve Varšavě, Festival staré hudby v Connecticutu, Stadtstheater Basel, Landestheater Eisenach, Virginia Opera, Lake George Opera Festival, Millenial Arts Productions v New Yorku aj.  Spolupracoval s takovými dirigenty, jakými jsou René Jacobs, Ivor Bolton, Fabio Biondi, Andreas Spering, Michael Hoffsteter, Julius Rudel, Rheinhard Goebel, Marcus Creed a režiséry Nicholas Broadhurst, David Alden, Peer Boysen, Axel Köhler a mnoho dalších. V květnu 2008 Robert Crowe vydal své první sólové CD “Virtuózní sopránové moteta” Giacoma Carissimiho, které získalo uznání mezinárodní kritiky. Vzhledem k úspěchu tohoto debutového CD se Bavorský rozhlas a vydavatelství Hänssler Editions dohodli na vydání další nahrávky “Mariánské moteta” Claudia Monteverdiho, Alessandra Grandiho, Giacoma Carissimiho a dalších autorů počátku 17. století (vydáno 2010). Robert Crowe je koncertní pěvec, který prováděl Händlova Mesiáše (altový i sopránový part), Bachovu h moll mši (oba sólové sopránové party) stejně jako mnoho dalších oratorií z období baroka až po současnost. Debutoval v Avery Fischer Hall a Kennedy Center jako sólista – kontratenor v Bernsteinově “Chichester  Psalms”. V září 2009 zakončil úspěšné turné po Spojených státech, kde zpíval Mozartovy a Haydnovy písně. Realizoval také své první mistrovské kurzy u jeho “alma mater”, Millsaps College, v Jacksonu (Mississippi). Na podzim roku 2009  Robert Crowe debutoval v sále Berlínské filharmonie s Berlin Classic Players (koncert k 350 letům od narození Henryho Purcella) a zároveň jeho první provedení 9 Deutsche Arien G. F. Händela v Darmstadtu v Německu.

 

Michael Ebert, varhany (Německo)

Narodil se v roce 1959 v Mnichově. Nejprve studoval pod vedením Karl Maureena a Hedwig Bilgram a poté pokračoval ve studiích na prestižní Schola Cantorum v Basileji (Jean-Claude Zehnder – varhany a cembalo, Jean Goverts – kladívkový klavír). V roce 1984 mu byl udělen "Diplom staré hudby" v oboru cembalo a o rok později v oboru hra na varhany.

Své hudební vzdělání si rozšířil u věhlasných umělců, jakými jsou např.: Jos van Immerseel, Kenneth Gilbert, Luigi Ferdinando Tagliavini, John Gibbons, Harald Vogel, Michael Radulescu, Johann Sonnleitner a Gustav Leonhardt. Kromě sólistické činnosti jako cembalista a varhaník Michael Eberth působil jako hráč continua s různými sólisty a soubory (Michael Schopper, Kobie van Rensburg, Robert Crowe, Gerhart Darmstadt, Sharon Weller, Trio Boismortier, L’Arpa festante, Salzburger Hofmusik, Berliner Lauttencompagney, The Bach Ensemble New York).

Během své umělecké kariéry vystupoval na koncertech v Německu, Itálii, Rakousku, Slovinsku, Francii, Švýcarsku, Jižní Koreji a USA.

Od roku 1988 do 2008 vyučoval Michael Eberth hru na cembalo, komorní hudbu a generálbas na konzervatoři Richarda Strausse v Mnichově, kde také od roku 2001 vedl oddělení staré hudby. Od roku 2004 do 2011 působil Michael Eberth jako pedagog hry na cembalo na Universität Mozarteum v Salcburku. Od října 2008 vyučuje na státní Hochschule für Musik und Theater v Mnichově jako docent pro cembalo, klavichord, generálbas a komorní hudbu; v květnu 2012 byl jmenován čestným profesorem.

PROGRAM:

Barbara Strozzi (1619 – 1677):

Oleum Effusum Est

Johann Speth (1664 – ca. 1719):

Toccata decima
(Ars Magna Consoni Et Dissoni; Augsburg 1693)

Carl Philipp Emanuel Bach (1714 – 1788):

Passionslied: Erforsche mich Wq.194/14 (*)

Georg Friedrich Händel (1685 – 1759):

Amen, Alleluja (I)

_______________________________________________________________

Bohuslav Matěj Černohorský (1684 – 1742):

Fuga cromatica in d
Fuga in c

Carl Philipp Emanuel Bach:

Abendlied: Herr, der du mir das Leben Wq.194/32 (*)

Georg Friedrich Händel:

Amen, Alleluja (II)

Carl Philipp Emanuel Bach:

Das Glück eines guten Gewissens:
Besitz ich nur ein ruhiges Gewissen Wq.194/4 (*)

Joseph Haydn (1732 – 1809):

Drei Stücke für eine Flötenuhr (1792, 1793)

John Church (1675 – 1741):

A Divine Hymne

Johann Speth

Partite diverse sopra la Spagnoletta
(Ars Magna Consoni Et Dissoni; Augsburg 1693)

Georg Friedrich Händel:

Amen, Alleluja (III)