Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Z kultury Kiri Te Kanawa oslnila Jaroměřice
Kiri Te Kanawa oslnila Jaroměřice PDF Tisk Email
Úterý, 07 Srpen 2012 00:00

Novozélandská sopranistka Kiri Te Kanawa byla o víkendu ozdobou úvodního galakoncertu 14. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou. V kulise Moravské filharmonie Olomouc zazněl výběr skladeb Mozarta i Pucciniho, jejichž je Te Kanawa uznávanou interpretkou. Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského patří k vrcholům regionální kulturní scény a je dlouhodobě podporován Krajem Vysočina.

Kiri Te Kanawa vystoupila v České republice poprvé. Diváci ji mohli vidět na světových scénách po boku Josého Carrerase nebo Luciana Pavarotiiho. Vystoupila také na svatbě prince Charlesa a princezny Diany. Je tedy zcela logické, že jednání o účinkování operní hvězdy takového formátu organizátorům festivalu trvala déle než rok a půl. Více než hodinový koncert v Jaroměřicích nad Rokytnou byl korunován dlouhým potleskem.

 

Festival bude pokračovat do 18. srpna v Jaroměřicích nad Rokytnou, v prostorách postřižinského pivovaru v Dalešicích a na nádvoří zámku ve Valči. Závěrečný koncert se bude konat opět v zahradách jaroměřického zámku. Divácky atraktivní by měl být podle organizátorů i koncert Mira Žbirky v sobotu 11. srpna. Pokračuje tím moderní a veřejností vítaná dramaturgická řada festivalových koncertů snažící se propojit současný populární žánr se zvukem symfonického tělesa.

Závěr festivalu nabídne v sobotu 18. srpna divákům multimediální zpracování oratoria Leonarda Bernsteina Mše. V programu Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského figuruje i letos koncert duchovní hudba v jaroměřickém chrámu svaté Markéty, tentokrát v podání mladých interpretů.

Eva Neuwirthová