Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Kauzy Radnice nás připravila o stamilióny a ještě se za to pochválila
Radnice nás připravila o stamilióny a ještě se za to pochválila PDF Tisk Email
Úterý, 21 Únor 2017 08:45

Na začátku ledna rozhodl ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) o udělení neobvykle vysoké pokuty ve výši 1,5 milionu korun vedení města za veřejnou zakázku týkající se provozu městské dopravy v Třebíči. Hlavním důvodem byl požadavek na krytá parkovací stání autobusů. Ten podle závěrů ÚOHS způsobil skrytou diskriminaci na úkor řádné a široké hospodářské soutěže.

Názor úřadu potvrdily i informace od potenciálních zájemců o provoz MHD v Třebíči, uvedené v odůvodnění rozhodnutí UOHS, konkrétně třebíčské firmy TREDOS, velkobítešské BDS-BUS a znojemské ZDS Psota. Zájemci ve svých vyjádřeních uvádějí i další důvody, které je odradily od podání nabídky, jako je nesprávně stanovená hodnota veřejné zakázky, krátká lhůta na zajištění autobusů a neochota města poskytovat požadované informace. To vše v důsledku jednoznačně upřednostnilo stávajícího dopravce a pozdějšího jediného účastníka soutěže a jejího vítěze, firmu TRADO – MAD, jež je součástí koncernu ICOM transport.

Vedení města však po obdržení výsledku šetření zveřejnilo šokující komentář k celé problematice s názvem „ÚOHS potvrdil správnost postupu při výběru provozovatele MAD“, který v občanech města měl vzbudit dojem, že výběrové řízení proběhlo zcela v pořádku. Celé rozhodnutí ÚOHS, včetně rozsáhlého odůvodnění, si můžete přečíst na městských webových stránkách. Je k němu připojena i reakce vedení města.

Je třeba podotknout, že argumentace třebíčské radnice obhajující krytá stání je zcela lichá, neboť silniční zákon jasně ukládá povinnost před výjezdem vozidlo očistit od sněhu, tudíž není žádný důvod požadovat krytá stání pro autobusy. „Neměli jsme zájem kryté stání ani vozidla zajišťovat před podpisem smlouvy se zadavatelem, protože takový postup je velmi rizikovýa přináší zvýšené náklady, které nám nikdo nenahradí,“ píše ve zprávě ÚOHS dopravní společnost BDS-BUS, jeden ze zájemců o provozování městské dopravy v Třebíči.

Rozhodnutí ÚOHS ještě není pravomocné, město se proti udělení pokuty odvolalo. I kdyby bylo se svým odvoláním úspěšné a 1,5 milionová pokuta byla snížena nebo zcela zrušena, nic to nezmění na faktu, že MHD v Třebíči bude po dobu dalších osmi let zajišťovat firma TRADO – MAD s cenou 64,- Kč za ujetý kilometr. Tato cena je dle dostupných informací nejvyšší v celé České republice. Například v České Lípě, městě s počtem obyvatel, množstvím autobusových linek a počtem ujetých kilometrů plně srovnatelném s Třebíčí, provozuje dopravce MHD za 43,- Kč/km. Můžeme předpokládat, že pokud by veřejná soutěž neměla diskriminující podmínky a zúčastnilo se jí více zájemců, mohla být v Třebíči cena obdobná.

Při zhruba jednom milionu kilometrů, které MHD v Třebíči ročně ujede, se jedná o částku 20 000 000,- Kč za rok, které my, občané Třebíče, zaplatíme navíc z městské pokladny a zvýšeným jízdným. Za osm let je to pak téměř 160 000 000,- Kč! Promarněné stovky milionů korun mohly být jinak použity na revitalizaci sídlišť, dopravní infrastrukturu či sociální služby. Toto je tedy výsledek práce třebíčské radnice.

Jaromír Barák

Převzato ze stránek Třebíč občanům