Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Kauzy LIMA už je v konkurzu!
LIMA už je v konkurzu! PDF Tisk Email
Neděle, 13 Prosinec 2009 18:36

Lima Real a.s. (přejmenovaná na Guverne rotary pak real) je od 2. prosince v konkurzu. Sama se k návrhu na insolvenci připojila. Tehdejší jednatel Martin Běhal se asi tímto krokem chtěl vyhnout hrozícímu trestnímu stíhání. Jenže se hluboce mýlí. Převody majetku z Limy by totiž byly řadu let nazpět neplatné. Klientům realitky by hrozilo, že přijdou o svůj majetek.
Časová shoda mezi problémy s dostavbou supermarketů a mizením majetku společnosti silně zavání úmyslem a tedy trestně právním jednáním. Jestli se navíc koalice na třebíčské radnici podaří na čtvrtečním jednání prohlasovat odpuštění pokuty, mohlo by to také být kvalifikováno jako porušení zákona. Pak by si ten, kdo hlasoval ve prospěch Limy, mohl i posedět. Jednotlivě. Protože kolektivní rozhodnutí samo o sobě jednotlivce nevyviňuje.

Město Třebíč eviduje vůči Limě pohledávku ve výši 10,4 miliónu korun za nedodržení termínu kolaudace supermarketu na Vídeňském rybníku. K uplatnění pohledávky u konkurzního správce má 30 dnů od zveřejnění v insolvenčním rejstříku, to je zhruba do konce roku. Město musí zároveň uvést, jak byl dluh zajištěn a zda směnky, které jsou (snad) uchovávány v trezorech radnice hodlá uplatnit. Po termínu již nebude brán na nové přihlášky zřetel. Správce konkurzní podstaty Ing. Josef Nožička a celý věřitelský výbor, který se sejde 19. ledna v Brně, budou zjišťovat, zda z majetku bankrotáře nebyl v posledních letech vyveden značný majetek. Dokumenty, které zveřejnil insolvenční rejstřík Ministerstva spravedlnosti, napovídají, že se tak mohlo stát. Lima dnes nemá skoro nic. Jen pozemek o výměře 164 čtverečních metrů v Třebíči, pár desítek tisíc na účtu a značku Lima Real. Vše bratru za necelých 200 tisíc. Martin Běhal se staví do role nezúčastněného pozorovatele. Myslí, že když z Limy vystoupil, je ze všeho venku. Hluboce se může zmýlit.

Autoři „znaleckého posudku“ z Masarykovy univerzity město varují, že by nemuselo v soudním sporu s Limou uspět, pakliže Lima napadne směnky u soudu. V tom případě by se prý mohl soudní spor prodražit. Město by zaplatilo na soudních poplatcích 400 tisíc korun a právní zastoupení žalovaných. Jenomže ani tento závěr expertů není přesný. To by musel soud dát za pravdu Limě a členům Běhalovy rodiny v plném rozsahu, což je však téměř vyloučeno, protože k nedodržení termínu nade vší pochybnost došlo a ze 100 metrů obslužné komunikace byla nepochybně postavena necelá polovina. Znalci zřejmě vycházeli ze zadání radnice, které mohlo být nepřesné. Úmyslně nepřesné?

Blíží se další kolo masáže zastupitelů s cílem odpustit pokutu. Dělostřeleckou přípravu již starosta Ivo Uher (ODS, zvolený KSČM) zahájil tiskovou konferencí před měsícem, kde opakoval svá dřívější zpozdilá tvrzení o nepřiměřené tvrdosti postihu. Z míry ho vyvedla ani otázka redaktora Českého rozhlasu, zda nemohla Lima celou akci předem připravit. Ani seminář zastupitelů k této problematice neprobíhal jinak. Z úst zastupitele Daneše Burketa (ODS) zazněl návrh na postoupení pohledávky někomu, kdo bude mít zájem na její odkup. „To už by zastupitelé mohli rovnou pokutu odpustit nebo snížit, vždycky se najde „nastrčená osoba“, smál se námi oslovený právník, který se uplatňováním směnek zabývá. „To by muselo prodat město směnky za nominální hodnotu, tedy za 10,4 miliónu korun“, doplnil s tím, že jinak by to opět ukazovalo na korupci. Rada města doporučuje zastupitelům, aby pokutu odpustili pro jistotu celou. Odváží se všichni koaliční zastupitelé vystavit se podezření ze zločinu?

Je možné, že celá věc byla předem připravena tak, aby Martin Běhal nemusel žádnou pokutu zaplatit. Klidně se mohl smluvně zavázat k termínu kolaudace supermarketů pod desetimiliónovou pokutou. Pak si ho nechat kumpány z radnice několikrát prodloužit. A v případě nebezpečí soudního vymáhání dát společnost do konkurzu.

Že se může jednat o předem domluvené hlasování na čtvrtečním zastupitelstvu naznačuje fakt, že si v poslední době nechal na domě, kterým za dlužnou částku městu ručí, namontovat střešní kolektor. Čtenáře budeme pochopitelně informovat o tom, jak ostře sledované hlasování dopadlo.

František Ryneš

 

Aktualizováno Neděle, 13 Prosinec 2009 19:52