Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Kauzy Jiří Karas vzdal prezidenta
Jiří Karas vzdal prezidenta PDF Tisk Email
Pátek, 02 Listopad 2012 07:24

Bývalý lidovecký poslanec a dnes velvyslanec v Bělorusku Jiří Karas vzdal kandidaturu na českého prezidenta. Nepodařilo se mu ani vzdáleně se přiblížit potřebnému počtu 50 tisíc podpisů. Přitom na nominaci poslanců a senátorů nemohl spoléhat. Kandidátkou KDU-ČSL je totiž europoslankyně Zuzana Roithová. Slušná a inteligentní kandidátka hravě překročila 100 tisíc podpisů.

Podpisy pro Karase sbírali příslušníci a sympatizanti protipotratové iniciativy. Z boje za zákaz umělého přerušení těhotenství si kdysi udělal politickou živnost. Dlouhé roky se snažil ovlivňovat politické dění na Třebíčsku, sbíral jednu funkci za druhou. Lidovou stranu tak dostal až na hranici bezvýznamnosti. V parlamentu byl předsedou podvýboru pro styk s krajany. Výší cestovních náhrad patřil mezi poslanci k rekordmanům.

 

Po nálezu archivu Vojenské kontrarozvědky se ukázalo, že Jiří Karas byl zřejmě tajným spolupracovníkem této nechvalně známé odnože StB. Jeho spis je skartován, takže již nelze doložit, komu a v jaké míře mohl Karas uškodit. Podle dochovaného a zveřejněného registru spolupracovníků VKR ho měli „kontráši“ v hledáčku již v listopadu 1962. Museli na něho vypracovat charakteristiku, prověřit ho a sepsat „ustanovku“. Do svých služeb naverbovali osobu shodného jména i data narození dne 20. února 1963 pod krycím jménem Hurvínek.

František Ryneš