Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Hospodářství Chcete oiranžovou učebnu?
Chcete oiranžovou učebnu? PDF Tisk Email
Úterý, 02 Listopad 2010 05:51

Skupina ČEZ rozhodla podporovat větší účast nadaných studentů na matematických a fyzikálních olympiádách. Uzavřela proto na pět let smlouvu o partnerství s Jednotou českých matematiků a fyziků. Kromě pomoci organizátorům přinese nová podoba olympiád zajímavé příležitosti také pro školy, které své studenty do těchto soutěží posílají.  Největším magnetem je možnost získat grant ve výši 200 000 Kč na vybavení speciální učebny. 

Skupina ČEZ se na následujících 5 let stává generálním partnerem matematické a fyzikální olympiády. Součástí partnerství je přímá finanční podpora krajských koordinátorů, podpora výherců ústředního kola a celostátního soustředění. „Naším cílem a přáním je motivovat školy, aby se dalších ročníků olympiád zúčastnil co největší počet nadaných studentů. Podporou výuky předmětů jako je matematika a fyzika chceme pomoci propagovat v rámci české společnosti studium technických oborů. Naší zemi totiž již v blízké budoucnosti hrozí výrazný nedostatek technických odborníků,“ říká Martin Roman, generální ředitel Skupiny ČEZ, který se od letošní roku stává patronem MO a FO.

 

Hlavní lákadlo pro školy představuje soutěž o Oranžovou učebnu. „Chceme zvýšit účast studentů na obou olympiádách, proto jsme se rozhodli motivovat střední školy možností vyhrát Oranžovou učebnu v hodnotě 200 tisíc korun. Hlavním kritériem je počet studentů, kteří postoupí do krajských kol obou olympiád v poměru k počtu studentů na škole. Patnáct škol s nejvyšším poměrem bude zařazeno do slosování. Vítězná škola pak bude moci peníze použít na nákup nebo modernizaci  vybavení v učebnách fyziky, chemie či v laboratořích a učebnách se zaměřením na technické obory,“ říká Bohdana Horáčková, místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ.

Grant na novou učebnu získaly na jižní Moravě a Vysočině doposud Střední odborná škola a Střední odborné učiliště ve Vyškově, Základní škola Jungmannova v Kuřimi a Gymnázium na Masarykově náměstí v Třebíči. „Získání finančních prostředků ze zdrojů mimo rozpočet je šancí, kterou si naše škola nemohla nechat ujít. Je to cesta ke zlepšení vybavení školy podporující využívání moderních výukových metod. Věřím, že nové vybavení zpříjemní a zdokonalí výuku,“ hodnotí získání grantu Jaroslav Kolář, učitel ze Středního odborné školy ve Vyškově.

Mezi další výhody, které školám přinese nový generální partner, patří možnost stát se jednou z partnerských škol Skupiny ČEZ nebo zapojit se do některé z již probíhajících aktivit. Učitelé fyziky se mohou stát členy Klubu Světa energie, získávat materiály a pomůcky pro výuku fyziky ze vzdělávacího programu. Je také možné domluvit návštěvu studentů v některém z 10 informačních center Skupiny ČEZ nebo zorganizovat přednášky a diskuze o energetice přímo ve škole.

Zajímavé ceny čekají letos i na výherce ústředního kola kategorie A obou soutěží. První tři studenti získají příspěvek na studium vybraných vysokých škol ve výši 10 000 Kč. Všichni vítězové obdrží pozvánku na Letní univerzitu, 14 denní odborný program na jaderné elektrárně. Všichni úspěšní řešitelé také výrazně zvyšují své šance v budoucnu získat příležitost pracovního uplatnění ve Skupině ČEZ.

 

Jana Štefánková

Aktualizováno Úterý, 09 Listopad 2010 09:50