Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Hospodářství 34. NOVOROČNÍ VARHANNÍ KONCERT
34. NOVOROČNÍ VARHANNÍ KONCERT PDF Tisk Email
Čtvrtek, 26 Prosinec 2019 23:05


Varhaník Baziliky sv. Prokopa v Třebíči a kastelán náměšťského zámku Marek Buš přednese na Nový rok v 15 hodin svůj v pořadí 34. Novoroční varhanní koncert.

V programu koncertu zazní díla Johanna Sebastiana Bacha a Alexandre Guilmanta a improvizace na téma středověké latinské koledy Dies est laetitiae.

„Programu letošního koncertu jsem dal název Dies est laetitiae – Den radosti. Úvodní skladba – Preludium a fuga G-dur Johanna Sebastiana Bacha je totiž dílem opravdu radostným, téma středověké latinské koledy Dies est laetitiae jsem si vybral pro následující improvizaci a druhá část koncertu bude pak patřit monumentální, třívěté a asi půlhodinové Sonatě č. 1 francozského skladatele Alexandre Guilmanta“, uvádí k programu Marek Buš. Guilmant patří mezi významné francouzské skladatele varhanní tvorby pozdního romantismu, jeho sonáty psané pro velké varhany jsou pro svůj rozsah i náročnost nazývány varhanními symfoniemi. Není bez zajímavosti, že sám autor také onu první sonátu přepracoval na skutečnou symfonii pro varhany a orchestr a je pravidelně hrávána v obou verzích. „Protože ale opravdu nemám dost prostředků na to, abych si zaplatil pro novoroční koncert celou filharmonii, musel jsem zvolit onu verzi pro sólové varhany. Ale i tak věřím, že posluchači i já můžeme s touto hudbou radostně vstoupit do nového roku“, glosuje Marek Buš.

34. Novoroční varhanní koncert začíná v Bazilice sv. Prokopa v Třebíči jako vždy na Nový rok v 15 hodin. Vstup je volný a zdarma.

34. NOVOROČNÍ VARHANNÍ KONCERT

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči
Středa 1. ledna 2020, 15 hodin

Marek Buš – varhany
Program: DIES EST LAETITIAE – DEN RADOSTI

· JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750):
Preludium a fuga G-dur, BWV 541

· MAREK BUŠ (1964):
Dies est laetitiae – improvizace Kontakt:

· ALEXANDRE GUILMANT (1837-1911): Marek Buš
Sonata č. 1 d-moll (Op. 42) M: 606 764 466
Introduction et Allegro * Pastorale * Final
E: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript