Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Hospodářství Energetický test národa
Energetický test národa PDF Tisk Email
Pondělí, 02 Únor 2015 21:25

Domácnosti na Vysočině a jižní Moravě mohou ušetřit na energiích 2 010 korun ročně

Češi mohou doma bez dodatečných investic ušetřit na energiích v průměru 2 077 korun ročně, ukazují celorepubliková data z Energetického testu národa. Lidé, kteří vyplnili test, dostali tipy, jak a kde v domácnosti šetřit energiemi a dozvěděli se i finanční částku, kterou by realizací těchto opatření mohli ročně uspořit. Energetického testu se zúčastnily i domácnosti v okolí Jaderné elektrárny Dukovany v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina.

Průměrná roční úspora, které mohou díky testu dosáhnout, v jejich případě dosáhla 2 010 korun, což je méně, než celorepublikový průměr. Energetický test už vyplnilo přes 4 000 lidí v celé České republice, kteří tak mohou celkem ušetřit více než 8 milionů korun.  Se zábavně laděným Energetickým testem národa přišla na konci loňského roku Skupina ČEZ na webu www.energetickytest.cz, aby pomohla Čechům odhalit energetické chyby, kterými doma přicházejí o peníze. Možnost zapojit se do testu a ověřit si svou „energetickou gramotnost“ zůstává otevřena i letos.

Odhad možných úspor vychází nejen z odpovědí testovaných, ale i z velikosti obydlí a celkové výše plateb za energie. Největší prostor k energetickým úsporám podle Energetického testu národa mají lidé v Libereckém kraji, kde průměrná domácnost může jednoduchou změnou chování ušetřit 2 908 korun ročně. Naopak nejlépe s energiemi podle Energetického testu národa umějí hospodařit lidé v Praze, Zlínském a Olomouckém kraji. I oni ale získali návod k úspoře přesahující 1 600 korun ročně.

Jak si vedly domácnosti na Vysočině a jižní Moravě?

Na Vysočině mohou lidé jednoduchou změnou návyků ušetřit v průměru 2 261 korun ročně, všichni účastníci testu pak v celkovém součtu přes 339 tisíc korun. Mnohem úsporněji než na Vysočině se chovají jihomoravské domácnosti.  Těm v testu vyšlo, že mohou dosáhnout roční úspory 1915 korun, rozdíl oproti Vysočině tak činí 346 korun.

Oba kraje však mají jednu podobnost – z celé republiky dopadly nejhůře u otázky týkající se správné volby jističe a jeho výměny. Zkontrolovat, zda má domácnost jistič odpovídající její spotřebě, se přitom může vyplatit. „Výměnou hlavního jističe za jistič s nižší hodnotou lze ušetřit na pravidelných platbách. Čím vyšší je hodnota jističe, tím větší může být energetická náročnost spotřebičů, které lze najednou užívat, ale tím vyšší je zároveň i měsíční platba za rezervovaný příkon,“ vysvětlila Vladimíra Rosendorfová, energetická poradkyně Skupiny ČEZ.

Na Vysočině ale zase nejvíce domácností v republice ví, jak správně vyvětrat byt nebo dům, aby ztráta tepla byla co nejmenší. Hůře si naopak poradily s početní úlohou, kolik lze ušetřit na elektřině za 1000 hodin svícení, když místo 100W klasické žárovky použijí stejně svítící úspornou zářivku se spotřebou 20W. Bod za správnou odpověď si připsal jen každý druhý účastník testu. Jihomoravanů, kteří si s touto úlohou poradili, byly zhruba dvě třetiny, tedy znatelně víc.

Skupina ČEZ spuštěním Energetického testu národa reaguje na přání a potřeby svých zákazníků. „Zvyšování povědomí o využívání energie považujeme za velmi důležité. Prostřednictvím Energetického testu národa chceme zákazníkům ukázat, že někdy stačí jen trochu změnit naše návyky, udělat doma pár jednoduchých opatření, a rozdíly ve spotřebě energie a následném účtu za ni mohou být opravdu velmi zajímavé,“ řekl Pavel Cyrani, ředitele divize obchod a strategie Skupiny ČEZ. Firma také přizpůsobuje nabídku svým zákazníkům na míru a průběžně realizuje opatření, kterými vychází vstříc jejich přáním. Jen za loňský rok zavedla Skupina ČEZ zhruba tři desítky takových opatření.

Jiří Bezděk