Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Hospodářství Elektromobil nabije za 20 minut!
Elektromobil nabije za 20 minut! PDF Tisk Email
Středa, 28 Leden 2015 06:33

Startuje první brněnská rychlodobíjecí stanice ČEZ

Skupina ČEZ, provozovatel nejkomplexnější sítě veřejných dobíjecích stanic v České republice, otevřela svou první rychlodobíjecí stanici pro elektromobily v Brně. „Dobíječka“ zprovozněná ve spolupráci se společností AAA AUTO umožní uživatelům elektromobilů nabít 80 % kapacity baterie za pouhých 20 minut. ČEZ připravuje v brzké době na území jihomoravské metropole další dobíjecí stanice.

Uživatelé elektromobilů v jihomoravské metropoli a okolí mají ode dneška mnohem širší možnosti pro své pohodlné cestování. V areálu společnosti AAA AUTO na adrese Černovická 38 totiž začala poskytovat své služby první veřejná rychlodobíjecí stanice projektu Elektromobilita Skupiny ČEZ v Brně. Majitelé elektromobilů zde mohou nabít 80 % kapacity baterie za pouhých 20 minut.

„Je nám ctí hostit první brněnskou rychlodobíjecí stanici ČEZ pro elektromobily. Vozy na elektrický pohon šetří nejen peníze, ale i ovzduší, proto jsme rádi podpořili projekt Elektromobilita ČEZ. Chystáme se zprovoznit dobíjecí stanice postupně na většině našich poboček. Chceme se totiž připravit na očekávaný příchod elektromobilů do běžného provozu a tím i na trh ojetých vozů. Hodláme se v budoucnu stát největšími obchodníky s ojetými elektromobily, stejně jako je tomu u klasických automobilů,“ uvedl Jan Dobiáš, ředitel marketingu a komunikace skupiny AAA AUTO.

„Brno vnímáme jako jeden ze strategických bodů na mapě elektromobility v České republice. Jako lídr celého oboru zde proto s naší infrastrukturou nemůžeme chybět. Současně na území Brna a jeho okolí cítíme velký potenciál pro další rozvoj našich aktivit, neboť elektromobilita se tady stává přirozenou součástí dopravy. Aktuálně připravujeme další kroky, které výrazně přispějí k expanzi elektromobility v jihomoravském regionu,“ dodává Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

Elektromobilita ČEZ v současnosti provozuje 41 veřejných dobíjecích stanic, (z toho 7 rychlodobíjecích) kde mají majitelé elektromobilů možnost doplnit energii pro své miláčky před další cestou. Další stanice, zejména rychlodobíjecí, jsou připravovány.

V České republice je v současnosti registrováno asi 600 elektromobilů, z nichž 40 patří do vozového parku projektu Elektromobilita ČEZ. Do konce letošního roku však odhady hovoří o překonání hranice 1000 elektromobilů v ČR. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy i u nás přestávají být elektromobily jen atrakcí z kategorie technických zajímavostí a stávají se běžnou součástí zejména městského provozu. To se promítá do všech oblastí týkajících se prodeje a servisu elektromobilů.

„Například automobilka Tesla oznámila, že chce již brzy ročně vyrábět 500 000 elektromobilů a do deseti let až několik milionů. Nepůjde již jen o luxusní vozy, ale i o auta pro běžné řidiče. Taková masa vozidel velmi rychle vytvoří i velký sekundární trh ojetých elektromobilů, na kterém chceme minimálně ve střední a východní Evropě dominovat,“ dodal Jan Dobiáš. Společnost AAA AUTO je jediným prodejcem ojetých vozů, který má ve své nabídce elektromobil Tesla Model S v nejluxusnější verzi.

Projekt Elektromobilita ČEZ

Skupina ČEZ spustila pilotní projekt Elektromobilita ČEZ již v roce 2010. Cílem pilotního projektu je navrhnout a otestovat komplexní řešení elektromobility jako služby, která kombinuje veřejnou dobíjecí síť s dodávkami elektřiny v rámci speciálního tarifu. Postupně nabídne i infrastrukturní řešení pro domácnosti i firmy, případně v kombinaci s dalšími doplňkovými službami a produkty. Z pohledu energetiky je dnes důležité, jakým způsobem bude dobíjení elektromobilů integrováno do distribuční sítě, což úzce souvisí s agendou tzv. chytrých sítí, kterým se Skupina ČEZ také intenzivně věnuje.

Do současnosti ČEZ nainstaloval v České republice zhruba 40 veřejných dobíjecích stanic, a to převážně u infrastrukturních partnerů, tj. u obchodních center, supermarketů či radnic. Stanice jsou v provozu v Praze, Plzni, Ostravě, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Trutnově, Vrchlabí, Třinci, Havířově nebo Chomutově. Další rozšiřování sítě dobíjecích stanic je v realizaci a nově otevřené stanice budou představovány v průběhu dalších týdnů a měsíců. Aktuální mapa dobíjecích stanic je vždy na www.elektromobilita.cz

V rámci pilotního projektu je provozováno několik desítek elektromobilů po celé ČR.

Do projektu Elektromobilita ČEZ se zapojilo již více než 50 partnerů. Těmi jsou například Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj, Vrchlabí, Pardubice či Ostrava, ale také některé městské části jako Praha 5, Praha 14, Praha 16 a další. Mezi partnery jsou společnosti McDonald’s, Kaufland nebo automobilky jako Škoda Auto, BMW, Peugeot, Mercedes-Benz, Volkswagen, Nissan či Opel. Kompletní seznam partnerů je k nahlédnutí na www.elektromobilita.cz.

Víte, že …

v loňském roce se v ČR registrovalo celkem 222 nových elektromobilů, hlavní boom nastal v posledním čtvrtletí roku, kdy bylo registrováno 100 nových elektromobilů (pro porovnání: za celý rok 2013 to bylo 37 vozů, tedy 6x méně)

v roce 2014 byly nejprodávanějšími značkami v ČR loni VW (76 kusů), BMW (70), Nissan (32), Tesla (20)

kdyby každý z těchto více než 200 elektromobilů najel ročně 15 000 km, tak při průměrné spotřebě 15 kWh/100km bude k jejich dobíjení potřeba 500 tisíc kWh elektřiny ročně (tolik spotřebuje za stejnou dobu zhruba 140 českých domácností)

lze očekávat další nárůst registrací elektromobilů, mimo jiné proto, že se rozšiřuje nabídka o nové modely vozů s elektrickým pohonem.