Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Hospodářství Nové transformátory v Dalešicích
Nové transformátory v Dalešicích PDF Tisk Email
Úterý, 16 Říjen 2012 06:34

Ve čtvrtek 11. října se uskutečnila přejímka investiční akce Výměna blokových transformátorů I. dvojbloku na PVE Dalešice.

Tři nové jednofázové transformátory s převodem 13,8/400kV, každý o výkonu 90MVA, nahradily původní z roku 1977, u kterých diagnostika  signalizovala, že jsou již na konci životnosti. Základní rozměry nových transformátorů jsou shodné se starými, ale vzhledově se liší, především umístěním chladičů. Nové transformátory mají o téměř 30% nižší ztráty a příkon ventilátorů je 7x nižší.

Výrobcem transformátorů je ETD Transformátory, s. r. o., Plzeň, připojení zajišťovala firma EGEM s. r. o., České Budějovice. Celou akci koordinovala Škoda Praha Invest.

Při odstávce, která trvala od 3. září do 4. října, proběhla rovněž oprava přívodního potrubí hašení transformátorů, oprava a nátěry stavebních a ocelových konstrukcí a běžná údržba ostatní technologie.

 

 

 

Na starých transformátorech se nyní provádí podrobná diagnostika, na základě jejíchž výsledků bude rozhodnuto o termínu výměny transformátorů II. dvojbloku.

PVE Dalešice je druhou největší přečerpávací elektrárnou v ČR, instalovaný výkon je 4 x 120MW.

Má rovněž jedno evropské „nej“ - hráz Dalešické přehrady je nejvyšší funkční sypanou hrází v Evropě.

Po hladině Dalešické přehrady je možno se svést celoročně na palubě lodi Horácko, která kotví v přístavišti Kramolín.

 

Petr  Spilka