Až se zima doopravdy zeptá… |
![]() ![]() ![]() |
Úterý, 11 Leden 2011 13:18 |
Italský vědec Zangari při této své úvaze vychází ze satelitních snímků golfského proudu, tohoto známého „ústředního topení“ Evropy, který zpomalil rychlost proudění na polovinu a dopraví k nám tedy méně tepla. Můžeme tomu věřit? Těžko říci. V každém případě bychom se na to měli připravit. Abychom nemuseli zvýšit výkon vytápění našeho domu (a tím i náklady na topení), zbývá jediná možnost. Co nejvíce omezit únik tepla. Často slyšíme a čteme o zateplení fasády a výměně oken. Třetina tepla z obytných prostor však uniká stropem, ať už vedením materiálem stropu nebo prouděním přes netěsnosti. Přesně podle fyzikálních zákonů. Teplý vzduch je lehčí než studený, stoupá ke stropu a pokouší se najít skulinky, aby mohl uniknout na půdu a odtud do volného prostoru. Většinou si cestu najde. Tyto tepelné ztráty představují zhruba 30 % celkových tepelných ztrát nemovitosti. To už se vyplatí řešit. Co si pod tím máme představit?
Čedičová izolace se nejčastěji provádí foukáním do půdních meziprostor nebo do dutin. Tudy totiž, jak už jsme si řekli, z obytných místností uniká zhruba třetina tepla. Právě foukání je metoda, která umožní dokonale utěsnit i ty nejmenší skuliny a otvory. Aplikace čedičové vaty je velmi jednoduchá. Hadicí se ze speciálního přístroje, který je umístěn na nákladním voze, žene materiál do izolovaného prostoru. To vše za běžného provozu domácnosti. Není ani třeba příliš vyklízet půdu. Pracovníci nenadělají nepořádek a jsou s prací hotovi během několika hodin.
A jak vypadá ekonomika? Aplikace této moderní a velmi efektivní izolace vůbec nemusí zatížit rodinný rozpočet. Úvěr lze ve spolupráci s firmou IP Izolace Polná nastavit tak, že výše splátky je stejná, jako uspořené prostředky za topení. Návratnost investice je rychlá, nepřesáhne 5 let A pak už jenom spoříte. Konkrétní situaci každého zájemce firemní specialisté na místě proměří a navrhnou optimální řešení.
Zda bude nadcházející zima katastrofálně chladná či nikoliv, to uvidíme až na jaře. Mnohem dříve však na nás dolehnou zvýšené náklady na teplo. Cena elektrické energie stoupne vlivem fotovoltaiky asi o pět procent, významně podraží nedostatkové uhlí a pravděpodobně i zemní plyn, protože světová poptávka rychle roste. A proto se rozhodně vyplatí ještě i teď uvažovat o tomto poměrně jednoduchém řešení. Do třeskutých mrazů se to ještě dá stihnout.
Více informací získáte na www.ippolna.cz, www.magmarelax.cz a www.energeticke-projekty.cz.
|
Aktualizováno Středa, 23 Únor 2011 10:12 |