Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home Z redakční pošty Dopisy čtenářů Dopis, který do koše nepatří

Reklama

Dopis, který do koše nepatří PDF Tisk Email
Úterý, 11 Únor 2014 07:52

Vážený pane Ryneši,

nedávno jsem objevil server ihonem.cz, jsem rád, že existuje ještě platforma, která přináší nezávislý pohled na dění v Třebíči. Pokud uvážíte, můžete můj příspěvek zveřejnit. Sice s Vašimi postoji a názory ne vždy souhlasím, cením si však Vaší aktivity přinášet informační protiváhu oficiální hlásné troubě radnice. Musím také poděkovat za odvahu, se kterou se nebojíte ukázat na největší nešvar našeho města a to na propojení kmotra Horkého se starostou Heřmanem. Toto spojení a kontinuálně nekritický přístup k jeho záměrům zapojit rozpočet a vliv města Třebíče je znám delší dobu.

V Třebíči jsem se narodil a větší část života vyrůstal. Abych mohl realizovat své povolání, musel jsem z města odejít, nicméně dále a s nadhledem pozoruji, co se v našem malebném městě děje, kam jej vedení radnice směřuje a jak Třebíč postupně… chřadne. Tato klesající tendence se neustále prohlubuje. Když v Třebíči žijete, ani to postřehnout nemusíte. Město jako celek však jde bohužel ke dnu a je mi to líto. Mrzí mne, že volení zástupci města již několikáté volební období akcentují okrajové problémy a podstatné se neřeší. Obávám se, že si to ani neuvědomují. Nebo možná ještě hůř – uvědomují si složitost řešení podstatných problémů, ale radši se soustředí na něco jiného, například jak co nejnesmyslněji rozházet městský rozpočet. A co je tedy jediným pozorovatelným projevem ze strany současného vedení města Třebíče? Laciný a průhledný způsob, jak saturovat své zájmy na úkor většiny s vysokou mírou sebejistoty a arogance. To v Třebíči známe již od prvního období Heřmana, pak přes Maška, Mastného, Uhra až po současné duo Heřman-Pacal.

Takže máme nový akvapark za 70 mil. Kč, v tomto roce budou investice plynout zejména do areálu bývalého Bopa, kde se jedná o zoufalé sociální inženýrství radnice změnit bývalou továrnu na plnohodnotnou a funkční součást města. Pro koho však? Počet obyvatel klesá, z Třebíče odchází mladší generace, starší musí zůstat. Ne vše lze postihnout statistikou, mnoho lidí má v Třebíči trvalé bydliště, ačkoliv žije jinde. Stačí se rozhlédnout po svém okolí, kolik lidí do 30 let odešlo pracovat jinam, kde také logicky utrácí své mzdy

Nedostatek pracovních příležitostí je zásadní problém našeho města! Ve výzkumu radnice z r. 2012 to uvedlo na 90% dotázaných a je to také jednou z priorit strategického plánu rozvoje města. Nezaměstnanost je přes 10% a jsme na tom nejhůř z celého kraje. V počtu uchazečů o jedno volné místo je Třebíč se 36 uchazeči na místo v top 10 celé ČR! Podnikání a zaměstnanosti se v Třebíči rozhodně nedaří, ekonomika je v útlumu a ani absolvent, ani vysokoškolsky vzdělaný si práci v Třebíči snadno hledat nebude. O podpoře malého podnikání nemá smysl psát, žádná smysluplná není. Přesto v jiných okresech Vysočiny se kupodivu celkem tyto problémy řešit daří

Co na to Heřman a současná koalice? Jak řeší tento zásadní problém? Jak pomohli rozvoji infrastruktury, napojení Třebíče na dálnici? Obchvat města se prý řeší, ale jsou to jen prázdná slova. Proč tedy na toto téma nevede radnice diskuzi? Jak jsme na tom s průmyslovou zónou či lákáním investorů? Pacal se chlubí, že komunikuje s Czechinvestem, oslovili několik ambasád a byl spuštěn portál Třebíč žije, který je ale parafrází na seriozní komunikaci s investory, zejména jeho cizojazyčná mutace. Dokonce již podle svého hodnocení skoro naplnil v této oblasti volební program. Tvrdí, že prosadí místa ve službách a vytvoří atraktivní podmínky investorům. Bohužel to není znát. Opět se o tom nevede diskuze, nevidíme ani dílčí kroky. A jak jsme na tom s cestovním ruchem? Pod vedením paní Hanáčkové jsme akorát zpitvořili oficiální logo Unseco, ale jinak nic. Například propagace na internetu (vyhledávače) je nulová, přitom je to základní komunikační kanál s koncovými turisty.

Místo toho radši všechny odběry tepla ve městě napojíme na TTS, posmějeme s ní lukrativní pozemky, zainventujeme do jejich projektů a můžeme jezdit na tobogánu Laguny, což je ale trochu tanec na palubě Titaniku.

Je mi líto Třebíče, krásného města. Letos však budou volby a doufám, že bude Heřmanovi a spol. vystaven účet. Situace je vážná - město chudne, přichází o své nejlepší lidi, poklad Unesca leží ladem, lidé nemají práci. Již to není o „blbé náladě“, Třebíč je vážně nemocná a musí se zbavit pijavic, nemehel a maloměšťáků ve vedení města. Jejich ve volených orgánech dost, ale doufám, že se najdou i ti, kterým jde o Třebíč a jeho občany. Heřman-Pacal to opravdu nejsou.

Bez prominutí….

Nechci uvádět své jméno. Jednak nechci dopadnout jako pejskař Podstránský a dále pak necítím morální odpovědnost. Jsem pouhý občan, nikoliv politik či aktivista. Můj hlas je křik ulice. A pokud můj názor uveřejníte, snad to aspoň několika málo lidem otevře oči.

Díky

Pozn. Jméno autora je redakci známo.