Banner

TopBanners

Banner
Nacházíte se zde: Home

Reklama

ČEZ se chystá na hackery. PDF Tisk Email
Neděle, 26 Září 2021 07:22

Do zvyšování úrovně kybernetické bezpečnosti vynakládá desítky miliónů ročně

ČEZ loni zachytil 6,5krát více podezřelých aktivit na sítích než před třemi lety.

Nově spuštěné bezpečnostní dohledové centrum – iSOC (Integrated Security Operations Center) dohlíží na ochranu Skupiny ČEZ v oblastech fyzické, informační a kybernetické bezpečnosti.

Ochrana kritické informační infrastruktury v České republice patří k prioritám nově vznikajícího Národního koordinačního centra výzkumu a vývoje v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Energetická společnost ČEZ za účasti vedoucích představitelů Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), Vojenského zpravodajství (VZ) a Policie ČR (PČR) slavnostně otevřela nové integrované bezpečnostní dohledové centrum – iSOC, které dohlíží zejména na kybernetickou bezpečnost informačních systémů Skupiny ČEZ. Jeho úkolem je nejen detekovat bezpečnostní události a incidenty a co nejrychleji aktivovat nezbytná protiopatření, ale také dohlížet na jejich efektivní řešení a v budoucnu především bezpečnostním událostem předcházet.

 

Start iSOC centra završil jednu z etap komplexního zvyšování kybernetické bezpečnosti Skupiny ČEZ, které odstartovalo v roce 2016. Jde především o nastavování procesů kybernetické bezpečnosti, včetně certifikace ISMS (Information Security Management System), zvyšování bezpečnostního povědomí zaměstnanců, budování týmů specialistů kyberbezpečnosti a realizaci mnoha technických opatření.

Jak to celé funguje? Do nového centra putují on-line data bezpečnostních logů z kancelářských, technologických i bezpečnostních systémů celé Skupiny ČEZ. Informace shromážděné moderními bezpečnostními technologiemi ihned vyhodnocují operátoři iSOC a specialisté útvaru ochrana Skupiny ČEZ. V případě potřeby konzultují výstupy i se specialisty NÚKIB, VZ nebo PČR. Synergie správně nastavených procesů, kompetentních a vysoce kvalifikovaných lidí a moderní techniky umožňují snižovat rizika hrozeb, rychle přijímat efektivní opatření k eliminaci útoků a předcházet ekonomickým ztrátám.

„Hrozby a rizika v oblasti kybernetické bezpečnosti bereme velice vážně, chceme být v této oblasti lídrem, a proto průběžně posilujeme zajištění našich systémů před kyberútoky. Doposud jsme vždy obstáli, ale v této disciplíně nemůže nikdy nastat stoprocentní uspokojení. Bezpečnostní opatření musíme neustále aktualizovat tak, aby byla adekvátní vyvíjejícím se hrozbám. Spolupracujeme s širším okruhem partnerů v čele s NÚKIB, Vojenským zpravodajstvím a Národní centrálou proti organizovanému zločinu PČR. V následujících letech předpokládáme v této oblasti výdaje v řádu stovek milionů korun,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

„Opakovaně zdůrazňujeme dvě věci: kybernetickou bezpečnost je třeba řešit na úrovni nejvyššího managementu a dále že kybernetická bezpečnost stojí na spolupráci všech zainteresovaných subjektů. ČEZ se dle našich zkušeností úspěšně snaží o naplňování jednoho i druhého a nově otevírané integrované bezpečnostní dohledové centrum, které navíc umožní komplexnější přístup ke kybernetické bezpečnosti díky propojení různých oblastí bezpečnosti, je toho důkazem,“ říká náměstek sekce Národní centrum kybernetické bezpečnosti NÚKIB Lukáš Kintr.

 

V ČR zastřešuje kybernetickou bezpečnost NÚKIB. Obrannou linii zajišťuje Vojenské zpravodajství spadající pod Ministerstvo obrany. Národní koordinační centrum výzkumu a vývoje v oblasti kybernetické bezpečnosti by mělo spadat pod Evropské průmyslové, technologické a výzkumné centrum koordinující síť národních koordinačních center v rámci EU.

Martin Schreier

Aktualizováno Neděle, 26 Září 2021 07:26