Vyznamenaní s rozpaky |
![]() |
Čtvrtek, 15 Srpen 2013 00:00 |
Na straně druhé rada zapomněla na řadu těch, kteří by si ocenění opravdu zasloužili. Třeba Stanislav Vrška, tvůrce modelu Židů. Ale ten upadl v nemilost.
Návrh na ocenění dne 25.08.2013:
NORMAN L. EISEN – velvyslanec USA, jehož země výrazně pomohla uzavřít v roce 1995 smlouvu s COOP bankou na úvěr, který velmi významně finančně pomohl k tomu, aby mohlo být započato s regenerací židovské čtvrti.
JAAKOV LEVY – mimořádný a zplnomocněný velvyslanec státu Izrael, který přispěl k prohlubování těsných vztahů mezi našimi zeměmi. Pro občany státu Izrael je židovská čtvrť velmi atraktivní destinací, kterou se snaží neustále navštěvovat.
JUKKA JOKILEHTO – komisař nevládní organizace ICOMOS (ICCROM) – jako expert byl pověřen hodnocením třebíčské nominace k zápisu do seznamu světového dědictví UNESCO.
Mgr. Michal Beneš, CSc. – vyvinul značné diplomatické úsilí na mezinárodním poli. Toto úsilí bylo korunováno úspěšnou kandidaturou města Třebíče a zápisem jejich historických památek do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Ing. arch. Věra Kučová – jako odborná pracovnice Státního ústavu památkové péče v Praze měla na starosti koordinaci prací souvisejících s vypracováním nominační zprávy.
Prof. PhDr. Jiří Kuthan DrSc., Dr.h.c. – zasloužil se o historické poznání stavebního vývoje třebíčské baziliky.
Ing. arch. Jaroslav Klenovský – zasloužil se o popularizaci třebíčských židovských památek a je i autorem části nominační zprávy, týkající se židovské čtvrti a židovského hřbitova.
MUDr. Jiří Běhounek – hejtman Kraje Vysočina, finančně podporuje památky UNESCO – oblast péče o památky, dotační tituly na obnovu památkových objektů, jejich propagace a prezentace na různých výstavách a veletrzích.
PhDr. Katina Lisá – vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu se rovněž velmi aktivně podílela na zajišťování potřebné dokumentace a finančních prostředků na obnovu památek.
Ing. Jaroslav Martínek – jako ředitel Muzea Vysočiny byl vždy velmi nápomocný se zajišťováním potřebné dokumentace k vypracování nominační zprávy. Výrazně se zasloužil o péči, uchovávání a prezentaci kulturního dědictví.
Doc. Ing. Zdeněk Matějka, DrSc. – jako dlouholetý předseda Správní rady Fondu Třebíč se výrazně podílel na formulaci a následné realizaci Programu regenerace městské památkové zóny.
Ing. Radek Číhal – výraznou měrou se podílel na zajišťování stavební dokumentace památek, které jsou zapsány do seznamu UNESCO.
Mgr. Karel Dvořáček – byl místostarostou města zodpovědným mimo jiné i za oblast kultury a při jeho setkání s Mgr. Michalem Benešem v roce 1999 byla poprvé zmíněna možnost kandidatury Třebíče do seznamu UNESCO.
PhDr. Rudolf Fišer, CSc. – zasloužil se rozhodující měrou o historické poznání zejména středověkých dějin Třebíče a jejich praktickou aplikací při prosazování třebíčských památek do seznamu UNESCO.
Ing. arch. Lubor Herzán – podílel se na programu revitalizace třebíčských památek od počátku 90. let až do současnosti a koordinoval veškeré práce související s nominačním procesem.
Ing. Pavel Janata - jako starosta města byl v roce 2003 pokračovatelem díla Dr. Pavla Heřmana, prosazoval do rozpočtu města finanční prostředky potřebné pro zdárný postup regenerace.
Miloš Mašek - v roce 2003, kdy byly třebíčské památky zapsány do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO, vykonával funkci starosty města a tím se iniciativně podílel na propagaci těchto památek.
PhDr. Nina Jašová – dlouhodobě a významně se podílela na péči o památky na území města, hlavně pak v židovské čtvrti a to v podstatě od 90. let minulého století až do současnosti.
František Ryneš |
Aktualizováno Úterý, 06 Srpen 2013 16:45 |