| Odborná konference připomněla 75. výročí tragických babických událostí |
|
| Neděle, 21 Červen 2026 00:00 |
|
Akci uspořádal Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve spolupráci s městem Třebíč u příležitosti 75. výročí tzv. babických událostí z července 1951, které se staly symbolem komunistické represe, perzekuce církve a násilné kolektivizace venkova. Na třebíčském zámku vystoupilo 13 předních českých historiků a badatelů. Ti představili nové poznatky o tehdejším zneužití justice i bezpečnostního aparátu a o propagandistickém vykonstruování celého procesu. Součástí programu byla také unikátní výstava autentických dobových dokumentů a vyšetřovacích materiálů z Archivu bezpečnostních složek.
Program vyvrcholil v Městské knihovně v Třebíči veřejnou besedou s občany, která otevřela diskuzi o historické paměti a osudech obětí totality. „Považuji za důležité, aby se o těchto tragických kapitolách našich dějin vedla otevřená odborná debata a aby jejich odkaz nezmizel z veřejné paměti,“ zdůraznil starosta Třebíče Pavel Pacal s tím, že město s ÚSTR na připomínání moderních dějin spolupracuje dlouhodobě. Irini Martakidisová
|
| Aktualizováno Pátek, 19 Červen 2026 20:44 |