Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy První blok jede, druhý blok stojí
První blok jede, druhý blok stojí PDF Tisk Email
Pátek, 12 Únor 2021 07:55

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany na 1. výrobním bloku obnovili výrobu elektrické energie. Blok odstavili začátkem listopadu minulého roku pro výměnu paliva a v uplynulých dnech na něm specialisté ukončili zatěsňování několika teplosměnných ploch parogenerátorů. Ještě před opětovným spuštěním řízené štěpné reakce provedli další kontroly a testy zařízení, které potvrdily jejich těsnost. Už v pátek ráno je čeká plánované snižování výkonu 4. výrobního bloku, pro výměnu jedné pětiny paliva za čerstvé. Elektřinu tak budou i nadále dodávat tři ze čtyř výrobních bloků elektrárny.

Na prvním výrobním bloku energetici vyměnili palivo a provedli desítky investičních a modernizačních akcií. V závěru roku při testech prováděných standardně před uvedením bloku do provozu zaznamenali změnu chemického režimu na jednom ze šesti parogenerátorů. Rozhodli proto o provedení mimořádných kontrol, na základě kterých zatěsnili několik teplosměnných ploch a provedli opakované kontroly těsnosti.  „I přes zvýšenou náročnost prováděných činností, která je dána povinností nošení roušek i dodržováním dalších ochranných preventivních opatření, se nám v uplynulých dnech podařilo dokončit všechny kontroly a opravy zařízení. Řízenou štěpnou reakci jsme v reaktoru obnovili už v pondělí v noci a poté jsme postupně zvyšovali výkon a provedli další desítky testů, které potvrdily řádný stav zařízení,“ popisuje náročnost odstávky ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Elektrickou energii začal blok dodávat dnes v 17:05 hod po přifázování prvního turbosoustrojí a během večera přifázují i generátor druhého turbosoustrojí. Ukončili tak v pořadí už 35. odstávku prvního bloku. Žádné volno je ale nečeká. Kvůli výměně paliva a provedení desítek modernizačních akcí odstaví už v pátek 12. února výrobní blok číslo 4. Také v průběhu této odstávky čekají energetiky rozsáhlé servisní práce a desítky významných modernizací zařízení. Podle předběžných předpokladů by měl blok začít elektrickou energii začít opět do přenosové soustavy dodávat na přelomu března a dubna.

Jiří Bezděk