Banner

TopBanners

Nacházíte se zde: Home Aktuality Zprávy Archeologický průzkum přináší objevy
Archeologický průzkum přináší objevy PDF Tisk Email
Neděle, 27 Září 2020 00:00

 

Už v červnu letošního roku, když započaly přípravné práce před revitalizací Karlova náměstí, začali jihlavští archeologové se svým průzkumem v Jejkovské bráně a v ulici Přerovského. Odhalili pozůstatek původní gotické brány, příkop, mostek a z menších nálezů například gotický komorový kachel, renesanční sponu k dámskému opasku, barokní dýmky a části keramických pohárů.

Nyní započala další etapa archeologického průzkumu v ploše vlastního náměstí. „Zjistili jsme první zásadní informace o tomhle prostoru. Pod kamennou dlažbou jsou středověké povrchy, jejichž vrstvy sahají rámcově do poloviny třináctého století. Tvoří je například i hnůj či sláma a obsahují množství keramického materiálu, kovových a dřevěných artefaktů nebo součásti oděvů,“ popsal pokračování prací hlavní archeolog Mgr. Aleš Hoch, Ph.D. z Archeologického oddělení Muzea Vysočiny Jihlava.

Přibyly také menší, vzácnější nálezy, které jsou téměř unikátní. „Například poutní odznak sv. Jiljího z 12. – 14. století, kování opasku (12. – 14. století), mince krále Václava II. z počátku 14. století nebo hrací kostka (13. – 14. století),“ přiblížil další nálezy starosta Pavel Pacal.

Z nemovitých památek objevili archeologové například kamenný kanálek pro odvedení odpadní vody či vrstvu kamenného štětu, což je podkladní vrstva lomového kamene. Touto metodou se zpevňovaly staré silnice i říční koryta.

Irini Martakidisová